Pulpitis i vađenje zubnog živca (pulpe)
- 4 komentara
- 2 min čitanja

Ukoliko pokvareni zub nije na vrijeme tretiran ili je loše tretiran pa se infekcija nastavlja razvijati, karijes može zahvatiti unutrašnjost zuba, tj. zubnu pulpu. Ukoliko je karijes napredovao i došao do pulpe dolazi do pulpitisa. Ozljeda i trauma zuba također mogu uzrokovati pulpitis.
Zanima li vas ovo: bol zuba na hladno
Zubna pulpa je meko tkivo prožeto živčanim vlaknima. Nju okružuje unutarnji sloj zuba, dentin, a na dentin se nastavlja caklina, površinski sloj zuba.

Simptomi upale živca tj. pulpe
Simptomi koji se javljaju kod upale pulpe uzrokovane karijesom su velika osjetljivost na temperaturu, toplo i hladno. Stomatolog može testirati reakciju na hladni podražaj i po reakciji procijeniti u kakvom je pulpa stanju i može li ju se spasiti ili ne.
Liječenje, vađenje živca
Ukoliko se zubar odluči liječiti pulpu procedura je takva da se u zub stavlja umirujuće sredstvo te se zub zatvara. Nakon nekog vremena pulpa će se oporaviti i bol će nestati.
Ukoliko je potrebno odstranjivanje tkiva iz korijenskog kanala zubar će obaviti endodontski zahvat.
Kako izgleda endodontski zahvat?
- Prije “vađenja živca” radi se rengenski snimak zuba kako bi se vidjelo u kakvom je stanju i koliko ima kanala. Sam proces počinje davanjem anestezije i otvaranjem rupe na vrhu zuba.
- Dva su moguća nastavka. Prvi je da se u zub dodaje sredstvo (otrov) koji će dokrajčiti živčana vlakna. Ovo se radi onda kada je velik dio pulpe još funkcionalan. Nakon što se to dogodi kreće se s vađenjem pulpe iz kanala.
- Ukoliko se u zub ne dodaje sredstvo (prvi korak se preskače) kreče se na vađenje pulpe. Vađenje živca, ukoliko je pulpa još živa, može unatoč primljenoj anesteziji biti bolno. Stomatolog s iglicama (svrdlom) ulazi u svaki od kanala i uklanja ostatak pulpe.
- Nakon toga se zub puni zamjenskom tvari.
- Radi se ponovna rendgenska slika da se vidi jesu li kanali do kraja začepljeni zamjenskom tvari (ukoliko nisu može doći do infekcije).
- Ako je sve u redu kreće se u formiranje zuba izradom plombe ili krune, a ponekad se u kanal stavlja i korijenski kolčić (potpora za krunu).
Ako je postupak uspješno obavljen zub je hermetički zatvoren i služit će svojem vlasniku još dugi niz godina.
Kako zub bez pulpe više nije živ (on je avitalan), caklina će s vremenom potamniti. Tamni zub može se izbijeliti.
Što ako se pulpitis na vrijeme ne izliječi?
Ukoliko se upala ne tretira velika je vjerojatnost da će tkivo unutar zuba usred propadanja samo odumrijeti i bol će nestati. Ipak, tako odumrijela unutrašnjost zuba podložna je napadima mikroorganizama i može doći do infekcije koja se širi prvo na korijen zuba pa na okolno područje. Bez obzira u kojem se trenutku pulpitis dijagnosticira, pribjegava se endodontskom zahvatu ili, kako obično kažemo, vađenju zubnog živca.
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Pulpitis i vađenje zubnog živca (pulpe)
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Od 19.2.2019.god doktor mi lijeci zub i prilikombusenja zubai “ulaska” u zub sa onim svrdlicima nisam osjecao nikakv bol.Nakon toga: poslije svake intervencije (cisćenje zubnog kanala, stavljanja lijeka (ili otrova)na desni mi se pojavi gnojna fistula koja na mali pritisak pukne i iz nje izadje gnoji sadrzaj. Tri puta mi jedoktor skalpelom isijecao kozu desni na mjestu fistule. Neznam sta stavlja u zub, ali to traje previse dugo tako da sam zabrinut. Molim Vase misljenje.
Zahvaljujem na odgovoru.
Ukoliko možete odstranite zub jer “punjenjem” zubnog kanala riskirate strašne moguće komplikacije koje ne možete ni zamisliti. Problem je što većina stomatologa ne zna ili ne vjeruje da postoji puno više kanalića nego što su ih učili na faksu, a drugi generalni problem je taj što ne postoji sredstvo tj. lijek koji bi ušao u sve postojeće kanaliće i “eliminirao” sve postojeće bakterije koje se tamo mogu “zakukuljiti” i ostati nakon punjenja te čekajući pogodan trenutak tj. pad Vašega imuniteta napasti organizam i proširiti se krvotokom do svih točaka Vašega tijela. Te bakterije kasnije rade probleme sa zdravljem kod preko 50% pacijenata koji su “punili” zub. Sretno.
Pa, sad ste me prilično uplašli. I, što da radim? izvadim zub u strahu od endokarditisa, potom na isto mjesto stavim implantant…? u međuvremenu odem na epidekomiju…, ukratko, tko ste vi? pretpostavljam stomatolog privatni. to je ok, pa javite mi se, kao klijentici. Lp, sanja
Ovaj gospodin Trenek ipak nije pri sebi, odnosno, moguće je izvadak baruna Trenka koji je, ipak, u povijesti medicine, a i šire, zapamćern kao, između ostalog, teški sadist itd-