Bijelo pranje – uzroci, simptomi i liječenje

Bijelo pranje - naslovna

Bijelo pranje je naziv za upalu na području sluznice vagine. Iako je dosta česta pojava kod žena, jako je neugodna i važno ju je pravilno liječiti. U nastavku pročitajte nešto više o ovoj pojavi i prirodnim načinima liječenja bijelog pranja.

bijelo_pranje_zene
Foto: Photospin

Bijelo pranje – uzroci

Bijelo pranje se javlja zbog raznih upala maternice, učestalog stresa, reakcije na neki lijek ili zbog gljivičnih i virusnih infekcija.

Može se javiti kao upozorenje na povećan broj patogenih bakterija na području sluznice vagine. Zbog toga dolazi do smanjenja količine mliječne kiseline na području sluznice vagine te se sve u konačnici manifestira kao iscjedak vrlo neugodnog mirisa.

Postoje još neki uzroci bijelog pranja koji se mogu javljati istovremeno, a to su:

  • pad imuniteta i nedostatak sna,
  • loša i neuravnotežena prehrana,
  • nervoza,
  • hormonska neravnoteža,
  • korištenje kontracepcijskih pilula,
  • nošenje preuskih hlača ili sintetičkog donjeg rublja,
  • često nošenje dnevnih uložaka.

Znanstvena studija objavljena u časopisu African Journal of Microbiology Research se posebno obazire na kandidijazu kao jednu od težih infekcija ženskih genitalnih sustava. Naime, čini se da postoji veliki postotak žena koje barem jedanput u životu dožive ovu vrstu vaginalne infekcije. Nažalost, mnoge od njih ne znaju o čemu je riječ kada se prvi put susretnu s ovakvim stanjem stoga je liječnički pregled nužan kako bi se odredila ozbiljnost situacije.

Bijelo pranje prije menstruacije, u menopauzi i u trudnoći

Pojačani iscjedak se također može primijetiti pred menstruaciju, za vrijeme trudnoće ili u menopauzi jer je tada prisutna hormonska neravnoteža. U takvim razdobljima nema razloga za brigu ako nema dokazanih patogenih bakterija u iscjetku.

Ako je u pitanju bakterijska infekcija, potrebno je uvesti određene tretmane liječenja. Znanstveni časopis BMC Pregnancy and Childbirth donosi istraživanja usmjerena na opasnost od prijevremenog poroda upravo zbog bakterijske vaginalne infekcije. Konačan ishod ovih studija je pokazao da redoviti i kvalitetni liječnički pregledi te potrebne terapije za liječenje bakterijskih infekcija mogu značajno spriječiti učestalost prijevremenog poroda kod žena s različitim vaginalnim infekcijama.

Kod nekih žena je količina iscjetka manja, a kod nekih veća. Međutim, to sve ovisi o ciklusu u kojem se nalazite, jer je iscjedak obilniji i rastezljiviji u sredini ciklusa.

Simptomi bijelog pranja

Glavne simptome bijelog pranja možete vrlo lako uočiti, a to su:

  •  neugodan miris,
  • iscjedak bijeložućkaste boje.

Kako izgleda bijelo pranje?

Naime, normalan vaginalni iscjedak je pretežito bijele boje, a samo ponekad je blago žut. Međutim, kada se pojavi upala, postaje tamniji i gušći uz neugodan miris koji ženama zadaje mnoge probleme.

Gotovo uvijek uz ovu infekciju dolazi do svrbeža koji rezultira češanjem i iritacijom, a zatim se pojavljuje i vrlo neugodan osjećaj peckanja u intimnom području.

zene-bijelo-pranje
Foto: Photospin

Znanstveni časopis Infectious Diseases in Obstetrics and Gynecology donosi istraživanje grupe znanstvenika provedeno na 898 žena koje je potvrdilo da je svrbež vaginalnog područja te iscjedak neugodnog mirisa jedan od većih problema s kojima se žene susreću.

Također, znanstvenici naglašavaju važnost pregleda kako bi se dobila laboratorijska potvrda je li u pitanju bakterijska infekcija (npr. Candida) te kako bi se na vrijeme krenulo s liječenjem antibioticima. Nadalje, prethodno navedeni rizični čimbenici i uzroci bijelog pranja su još uvijek nedovoljno poznati mnogim ženama stoga se također ističe važnost pravovremene edukacije o prevenciji ovog stanja.

Liječenje bijelog pranja

S obzirom na to da je riječ o upali koja se može liječiti na različite načine, treba uzeti u obzir da odabir liječenja bude adekvatan i siguran. Prije svega je važno uraditi sve potrebne laboratorijske analize i pretrage kako biste bili sigurni koji je točan uzrok bijelog pranja.

Ako nema patogenih bakterija u iscjetku, onda je najvažnije pripaziti na higijenu, pravilnu prehranu i odjeću koju nosite. Ako je u pitanju zaista vaginalna infekcija, uglavnom je riječ o liječenju antibioticima.

Vaginalete za bijelo pranje

Iako bijelo pranje relativno brzo prolazi uz određene tretmane liječenja, neke žene ipak moraju posegnuti za vaginaletama zato što im većina drugih metoda liječenja ne pomaže. Srećom, neke vrste vaginaleta možete kupiti u ljekarnama bez ikakvog recepta, no savjetujemo vam da ipak prije toga obavite liječnički pregled ili barem potražite savjet ljekarnika u vezi korištenja vaginaleta.

1. Canesten

Korisnim se pokazao ginekološki antimikrobni lijek Canesten koji može pomoći kod liječenja različitih infekcija spolnih organa koje najčešće uzrokuju gljivice iz roda Candida. Osim što uspješno liječi kandidijazu, pomaže i kod bolnog mokrenja, peckanja i svrbeža vaginalnog područja.

Kako bi liječenje bilo uspješno, potrebno je strogo se pridržavati upotrebe lijeka. Prije spavanja je potrebno gurnuti tabletu što dublje u rodnicu na način opisan u uputama za uporabu, a također se koristi i krema koja se nanosi u tankom sloju 2 – 3 puta na dan na vanjske spolne organe.

Simptomi obično nestaju za 4 – 5 dana, a neki liječnici savjetuju izbjegavanje spolnih odnosa za vrijeme liječenja kako bi vaginalete bile učinkovitije.

2. Plimycol 

Osim Canestena, bez recepta možete dobiti i Plimycol tablete za rodnicu koje su korisne kod liječenja vaginalnih infekcija uzrokovanih raznim gljivicama (najčešće Candidom). Koriste se tako da se tableta gurne što dublje u rodnicu, a najlakše ćete to učiniti tako da legnete na leđa s blago savinutim nogama.

Tabletu je potrebno primijeniti svaku večer tijekom tri uzastopna dana, a ako se stanje ne popravi nakon otprilike tjedan dana, potražite savjet liječnika. Također, izbjegavajte spolne odnose tijekom liječenja te pazite da tablete primijenite prije početka menstrualnog krvarenja, a nikako ne tijekom istog.

3. Lactogyn

Kako biste mogli održavati zdravu vaginalnu floru, savjetujemo vam i kapsule Lactogyn. One se najčešće koriste kao dodatak prehrani, a korisne su za sve žene koje žele održavati pravilnu prirodnu ravnotežu vaginalne flore. Također, primjenjuju se istovremeno s Lactogyn oralnim kapsulama koje se koriste kao i prethodno navedene vaginalete za bijelo pranje.

Ovaj lijek ponajviše pridonosi prevenciji ulaska štetnih mikroorganizama, no imajte na umu da se svejedno mogu pojaviti brojne infekcije zbog kojih ćete se svakako morati javiti liječniku kako bi vam procijenio ozbiljnost stanja te eventualno propisao jače lijekove.

Liječenje prirodnim metodama

Zahvaljujući našoj predivnoj majci prirodi, postoje mnoge druge metode liječenja bijelog pranja. Ono što je jako dobro je što su te metode potpuno prirodne i jako učinkovite, a možete ih i sami pripremiti kod kuće. U nastavku pročitajte kako možemo liječiti bijelo pranje prirodnim putem. 

Maslinovo ulje

Smatra se da je maslinovo ulje s dodatkom nevena jedna od najboljih prirodnih metoda liječenja bijelog pranja. Priprema je vrlo jednostavna: dodajte malo nevena u maslinovo ulje i ostavite na toplom i sunčanom mjestu nekoliko dana. Nakon toga, uljem namažite intimno područje i ostanite što duže u ležećem položaju kako bi učinkovitije moglo djelovati.

maslinovo-ulje
Foto: Photospin

Ljekovito bilje

Poznate su i mnoge biljke koje mogu poslužiti kao dobar lijek protiv bijelog pranja. Ovdje je važno spomenuti bršljan i hrastovu koru od kojih se pripremaju čajevi koje žena može piti ili pomoću kojih može isprati intimno područje upale.

Priprema je i za ovaj lijek vrlo jednostavna: tri žlice lista bršljana i hrastove kore, jedna žlica preslice i lista breze te dvije žlice kamilice. Sve skupa kuhajte pet do deset minuta u jednoj litri vode. Čaj možete piti dva puta dnevno po jednu manju šalicu.

Smatra se da su čaj od bijele divlje djeteline, čaj od koprive i čaj od bokvice jako dobri kod svih ženskih bolesti. Preporučuje se piti po dvije šalice dnevno kako bi moglo djelovati. Vrijedi probati.

ljekovito-bilje
Foto: Photospin

Svinjska mast

U posudu stavite svinjsku mast i malo hladne vode, zatim miješajte pa onda izlijte. To sve ponovite desetak puta kako biste svinjsku mast dobro isprali u čistoj vodi. Nakon toga, tu mast možete svaku večer namazati na pamučnu krpu, staviti kao uložak na intimno područje i ostaviti preko noći.

Bilo bi dobro da to radite barem deset puta između dva menstrualna ciklusa kako biste izliječiti bijelo pranje i razne druge gljivične i virusne upale.

Soda bikarbona

Još jedna zanimljiva prirodna metoda jest liječenje sodom bikarbonom. U jednu litru mlake vode stavite jednu žlicu sode bikarbone iz ljekarne. Dobro promiješajte, ostavite nekoliko minuta te zatim isperite irigatorom intimno područje upale. Postupak ispiranja ponovite nekoliko puta tijekom nekoliko dana. Ovaj recept je pomogao mnogim ženama pri liječenju bijelog pranja.

soda-bikarbona
Foto: Photospin

Gospina trava (kantarionovo ulje)

Ova metoda liječenja može vam posebno pomoći ako preferirate korištenje tampona. Potrebno je natopiti tampon kantarionovim uljem i staviti u vaginu. Važno je paziti na često mijenjanje tampona, svakih 2-3 sata. Naravno, ako ne koristite tampone, možete kantarionovim uljem blago namazati intimno područje i ostaviti nekoliko minuta.

Češnjak

Iako ga mnogi izbjegavaju zbog neugodnog mirisa, svježi češnjak može biti od velike pomoći u liječenju bijelog pranja. Srećom, postoji češnjak u kapsulama koji je bez mirisa i djelotvoran je u borbi protiv raznih infekcija. S obzirom na to da češnjak djeluje kao prirodni antibiotik i pridonosi zdravlju srca i krvnih žila, nećete pogriješiti ako isprobate i ovu metodu. Češnjak u kapsulama možete nabaviti u ljekarnama

cesnjak
Foto: Photospin

Korisni savjeti

S obzirom na to da je pravilna prehrana izrazito važna, uzmite u obzir sastav namirnica koje konzumirate. Pretjeran unos ugljikohidrata, masne i previše začinjene hrane, kao i velike količine šećera, mogu dodatno pogoršati ovaj problem stvarajući dobre uvjete za rast patogenih bakterija. Stoga bi bilo dobro smanjiti količine ovih štetnih namirnica, pogotovo ako se često susrećete s bijelim pranjem.

pravilna-prehrana
Foto: Photospin

Odjeća koju nosite nije uvijek samo za pokazivanje. Ona prvenstveno treba biti udobna i kvalitetna kako biste izbjegli svrbež i iritacije oko vaginalnog područja. Uvijek je najbolji izbor pamučno donje rublje stoga bi bilo dobro sintetiku zamijeniti upravo s tim.

Također, nemojte previše koristiti raznorazna kemijska sredstva za intimnu njegu jer je obična topla voda ponekad najbolje rješenje. Nadalje, korištenje dnevnih uložaka stvara toplo i vlažno okruženje pogodno za rast i razmnožavanje bakterija, stoga bi bilo dobro da ih izbjegavate ako ikako možete.

Ako ste se već susreli s problemom bijelog pranja ili imate još neke korisne savjete vezane za ovu temu, slobodno pišite u komentarima i podijelite s nama svoja iskustva! 

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Brown, J. M., Hess, K. L., Brown, S., Murphy, C., Waldman, A. L. i Hezareh, M. (2013). Intravaginal Practices and Risk of Bacterial Vaginosis and Candidiasis Infection Among a Cohort of Women in the United States. Obstetrics & Gynecology, 121(4), 773-780.
  2. Faraji, R., Rahimi, M. A., Rezvanmadani, F. i Hashemi, M. (2012). Prevalence of vaginal candidiasis infection in diabetic women. African Journal of Microbiology Research, 6(11), 2773-2778.
  3. Rathod, S. D., Klausner, J. D., Krupp, K., Reingold, A. L. i Madhivanan, P. (2012). Epidemiologic Features of Vulvovaginal Candidiasis among Reproductive-Age Women in India. Infectious Diseases in Obstetrics and Gynecology, 2012, 1-8.
  4. Roberts, C. L., Rickard, K., Kotsiou, G. i Morris, J. M. (2011). Treatment of asymptomatic vaginal candidiasis in pregnancy to prevent preterm birth: an open-label pilot randomized controlled trial. BMC Pregnancy and Childbirth, 11(18), 1-6.

Saznajte više o sodi bikarboni u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.15 / 5   13

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: bijelo pranje, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu