Tijelo je nakon pomicanja sata tjednima na ‘rezervi’. Evo što možete učiniti kako biste mu vratili toliko potrebnu energiju

Proljetni umor - rješenje

Kako se u proljeće budi priroda, vi kao da posustajete? Imate osjećaj da se ne možete naspavati, teško se koncentrirate i fizički ste iscrpljeni? Vrlo je vjerojatno riječ o proljetnom umoru, normalnom fiziološkom procesu koji se kod većine ljudi javlja s početkom proljeća. Osjećaju umora dodatno može doprinijeti pomicanje kazaljki na satu unazad uslijed kojeg gubimo jedan sat sna. 

Pomicanje sata utječe na kvalitetu sna. Ritam spavanja može biti narušen i tjedan dana nakon prelaska na ljetno računanje vremena.¹ Također, istraživački timovi širom svijeta pokušavaju utvrditi izaziva li gubitak jednog sata sna ikakve promjene u ljudskom organizmu i eventualno potencijalne promjene u zdravlju. 

No, kako znati da nam treba dodatna pomoć? Proljetni umor obično prate osjećaj da brzog umaranja, teško buđenje ujutro i osjećaj pospanosti koji vrlo često traje cijeli dan te lak gubitak koncentracije. 

Simptomi proljetnog umora:

  • iscrpljenost, 
  • manjak koncentracije, 
  • promjene raspoloženja, 
  • osjetljivost na vremenske promjene,
  • poremećaj spavanja te 
  • povremene glavobolje.

Zdravstveni stručnjaci napominju kako samom osjećaju iscrpljenosti doprinosi i činjenica da smo cijele zime uglavnom jeli jednoličnu hranu pa tijelo zbog mogućeg nedostatka vitamina i minerala teško prati buđenje prirode. Zato bi bilo dobro poraditi na izboru namirnica, birati više one bogate vitaminom C, željezom i prehrambenim vlaknima, a izbjegavati masnu i rafiniranu hranu. 

Zbog brze nadoknade energije često posežemo upravo za takvom hranom, no treba imati na umu da taj efekt ne traje dugo i da će zbog tog izbora ubrzo opet nastupiti umor. Kako bi izbor bio što lakši, dobro je znati da vitaminom C obiluju citrusno voće i lisnato zeleno povrće poput blitve, kelja i špinata. Budući da željezo sudjeluje u transportu kisika, rastu i diobi stanica, a njegov manjak uzrokuje anemiju, umor i smanjenje radnih sposobnosti, na tanjuru bi se trebale naći iznutrice, crveno meso, jaja, lisnato povrće, mahunarke i  riba. Kombiniraju li se sa zelenim lisnatim povrćem bogatim vitaminom C pospješit će se resorpcija željeza u organizmu. 

Ne treba zanemariti niti unos vitamina B skupine, vitamina E,  omega-3 masnih kiselina, kao ni magnezija te koenzima Q10. Kako bi tijelo dobilo toliko potreban energetski poticaj, osim u prehranu, potrebno je uvesti reda u rutinu spavanja te svaki dan odlaziti na spavanje i buditi se u isto vrijeme te si osigurati barem 7,5 sati sna. Također, neophodno je piti barem 1,5 litru vode na dan, jer voda potiče rad probave i pridonosi općem osjećaju budnosti. 

Osjećaju poletnosti, iako možda zvuči kontradiktorno, pomoći će i tjelovježba, osobito vježbanje u prirodi. Iako možda niste sportski tip, izađite barem pola sata u šetnju i udahnite svježi zrak. Oni aktivniji mogu trčati, plivati, biciklirati i slično. Svjež zrak i sunce potaknut će lučenje hormona dobrog raspoloženja i sintezu vitamina D te vam pomoći u rješavanju ovog sezonskog problema.

Sedam zlatnih pravila za samopomoć kod proljetnog umora:

  1. Prehranu obogatite namirnicama koje sadrže vitamin C, E i te one B skupine, željezo, omega 3-masne kiseline te prehrambena vlakna.
  2. Ne preskačite obroke, jedite redovito, tri glavna i dva međuobroka na dan.
  3. Pazite na unos vode, osim vode, hidrataciju potaknite i unosom nezaslađenih biljnih čajeva te svježe cijeđenim sokovima bez dodatka šećera.
  4. Ovo intenzivno razdoblje ponekad zahtijeva dodatan unos vitamina i minerala koji će doprinijeti procesima proizvodnje energije u organizmu, o izboru se posavjetujte s liječnikom ili ljekarnikom.
  5. Redovito se krećite i vježbajte, preporučuje se barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti na dan.
  6. Za sintezu vitamina D u organizmu važan je i boravak na suncu.
  7. Osigurajte si od 7 do 8 sati sati sna svaki dan.

____________________________________________________________________________________________

Sadržaj nastao u suradnji sa Supradyn Energijom – jedinstvenom kombinacijom vitamina, minerala i koenzima Q10. Sadrži vitamine B kompleksa koji doprinose procesima proizvodnje energije u organizmu, koja će vam olakšati svladavanje izazova koje donosi svakodnevica. Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života.

LMR-CH-20210409-26

¹Harrison Y. The impact of daylight saving time on sleep and related behaviours. Sleep Medicine Reviews. Volume 17, Issue 4, August 2013, Pages 285-292 

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Getty Images

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu