Sindrom nemirnih nogu
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja

Noćno peckanje, zatezanje, trzanje, bockanje, grčenje i utrnuće nogu ukazuju na bolest nazvanu Sindrom nemirnih nogu (Restless-Legs-Syndrom ili RLS). Oko 10 posto stanovništva barem povremeno pati od ovog poremećaja spavanja.
Za ovu je bolest karakteristično da kretanje ublažava ili otklanja neugodne simptome a sjedenje i ležanje ih pogoršavaju.
Sindrom nemirnih nogu mnogima onemogućava miran san. Ne liječi li se, može izazvati veliki i trajni umor, dnevnu pospanost i iscrpljenost. Bolesnici, a nerijetko i njihovi partneri se bude umorni, s pretjeranom dnevnom pospanošću, a ponekad se javljaju tjeskoba, uznemirenost i depresija.
Uzroci sindroma nemirnih nogu
Kod polovice pogođenih ovom bolešću, presudan je genetski faktor. Bolest je nasljedna a simptomi se mogu pojaviti već u 20. godini.
Druga polovica oboljelih trpi posljedice neke druge bolesti. U tom slučaju, simptomi se javljaju u kasnijoj dobi a uzrok može biti:
- reuma,
- oštećenja živaca,
- manjak željeza, folne kiseline ili vitamina B12,
- poremećaj metabolizma šećera,
- oštećenje funkcije bubrega,
- trudnoća (prolazno).
Uzimanje nekih lijekova, primjerice antidepresiva (simptomi obično nestaju nakon prestanka terapije).

Bolest često nije prepoznata
Prema jednoj američkoj studiji, samo je 25 posto pacijenata koji boluju od RLS-a svjesno svoje dijagnoze. Mnogi liječnici su svojim pacijentima pogrešno utvrdili da se radi o bolesti vena, kralježnice ili cirkulacije.
Saznajte bolujete li od sindroma nemirnih nogu
Potvrdni odgovori na ova pitanja ukazuju da i vi možda bolujete od RLS:
- Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuće neugodne osjete ili senzacije u nogama dok sjedite ili ležite i zbog toga teže utonete u san?
- Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuću potrebu za pomicanjem nogu dok sjedite ili ležite?
- Pogoršavaju li se ovi simptomi za vrijeme sjedenja i ležanja, a manje su izraženi ili ih uopće nema za vrijeme kretanja?
- Pogoršavaju li se ovi simptomi uvečer ili tijekom noći, u odnosu na jutro?
Kako si pomoći?
Stručnjaci preporučuju:
- kretanje,
- masaže,
- pranje nogu u hladnoj vodi,
- magnezij kao dodatak prehrani,
- izbjegavanje alkohola i kofeina,
- ne pomognu li navedene mjere, obratite se vašem liječniku koji će vas uputiti na pregled kod neurologa.
Kada se radi o nasljednom obliku bolesti, liječnik će vam možda propisati agoniste dopamina. U težim slučajevima se daju levodopa i neki antiepileptici, a u najtežim slučajevima i opioidi. Iako terapija daje dobre rezultate, ovi lijekovi neće dovesti do izlječenja, već se moraju uzimati doživotno.
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Sindrom nemirnih nogu
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.