Prišt na jeziku – vrste, uzroci i prirodna rješenja

jezik-izbliza

Nije lako preživjeti pubertet s prištićima na licu, ali ni živjeti s neugodnim prištićima kao odrasla osoba. Jedan od neugodnijih prišteva koji se pojavljuju kod djece i u odrasloj dobi svakako je prišt na jeziku. U medicinskom se žargonu on naziva prolaznim jezičnim papilitisom.

Riječ je o upali okusnih pupoljaka. Ti prištevi su najčešće crveni ili bijeli, no njihova boja uvelike ovisi o samom uzroku. U članku pročitajte više o vrstama prišteva te kako ih razlikovati od afti na jeziku i sličnih pojava u usnoj šupljini.

Imajte na umu da prištevi na jeziku najčešće nisu opasni, niti zarazni, ali važno je znati njihov uzrok kako bi ih liječili.

Vrste prišteva na jeziku

Žuti prišt

Žuti prišt na jeziku može biti simptom običnog herpesa. Takav bolni žuti prišt može se pojaviti na vašem jeziku i usnama ili u ustima. To je spolno prenosiva bolest koja često uzrokuje crvene prišteve od kojih, nakon sušenja, ostaje žuta kora. No, oni mogu biti i žuti s crvenim prstenom.

Bijeli prišt

Nema ništa neobično u tome da imate bijele prišteve na bilo kojem dijelu jezika. Oni se pojavljuju u grupama ili samostalno, a mogu biti grupirani ili raspršeni. Smatra se da jedna bijela točka posred jezika ukazuje na gastrointestinalne poremećaje.

Nekoliko bijelih prišteva na jeziku i drugim dijelovima usne šupljine također mogu biti znak iritacije zbog nikotinske navike. Glavni uzroci bijelih prišteva su leukoplakija, oralni lichen planus (upalni osip), afte ili oralna kandidijaza. Također, možete ih dobiti od zubnih aparatića, piercinga, opeklina ili ugriza na jeziku.

Crveni prišt

Herpes je najčešći uzrok crvenih prišteva na jeziku. Takvi crveni mjehurići na jeziku su natečeni i mogu ispuštati prozirnu tekućinu. Nakon njezinog isteka formira se krasta. Ostali uzroci crvenih prišteva na jeziku uključuju afte i Kawasaki sindrom.

Crni prištevi

Oni imaju više uzroka. Među njima su alergijske reakcije, crni dlakavi jezik, piercing, rak ili fibrom usne šupljine, hiperpigmentacija i trauma jezika ili ozljeda.

Sve vrste prišteva najčešće se mogu naći na bilo kojem dijelu jezika, ali poseban slučaj su prištevi na stražnjoj strani jezika. Osim već navedenih uzroka prišteva, one mogu biti simptom šarlaha.

Više o potencijalnim uzrocima

peckanje jezika

Alergije

Prišt na jeziku može biti simptom alergije na hranu. Određene namirnice te proizvodi za njegu usana i lijekovi mogu uzrokovati alergijske reakcije, a prištići na vašem jeziku mogu se pojaviti kao imunološki odgovor.

Ozljede jezika

Prištevi na jeziku mogu nastati zbog slučajnih ozljeda jezika, kao što su grizenje jezika ili jedenje tvrde hrane, ortodontskih aparatića ili čak piercinga na jeziku. Ozljede mogu uzrokovati oticanje i iritaciju jezika koja može biti posebno neugodna i bolna.

Masna hrana

Pretjerivanje s masnom hranom uzrokuje prištiće, jer se preko prišteva vaše tijelo pokušava riješiti viška masti i ulja. To bi moglo blokirati pore na vašem jeziku i stvoriti okoliš povoljan za razvoj bakterija u vašim ustima i širenje prišteva.

Oralna kandidijaza

Oralna Kandida ili gljivična infekcija uzrokuje crvene prištiće koji se pojavljuju kao reakcija nadraženih okusnih pupoljaka. Oralni seks je najčešći uzrok ove infekcije.

Virusne infekcije i spolno prenosive bolesti

Različite virusne infekcije mogu kao simptom imati bijele prišteve u usnoj šupljini. Neke od ovih virusnih infekcija uključuju gripu i oralni herpes. Simptomi slični onim gripoznima mogu pratiti prišteve na jeziku. Među njima su vrućica, grlobolja, suhi kašalj, umor i slabost.

Afte

Afte su male i vrlo bolne ranice koje se razviju na desnima ili usnom tkivu, a ponekad i jeziku. One otežavaju hranjenje i govorenje. Njihovi potencijalni uzroci su alergije na hranu, stres, loša prehrana, virusne infekcije ili hormonalne promjene.

Karcinom usne šupljine

Tvrdokorni, česti i natečeni prištići na jeziku mogu biti znak oralnog raka. Ostali simptomi pritom uključuju neobjašnjivo krvarenje u ustima, obamrlost usta bez poznatog uzroka, dramatičan gubitak težine, bol u uhu i poteškoće s gutanjem ili žvakanjem.

Kawasaki bolest ili sindrom

Kawasaki bolest proizvodi velike crvene prišteve na leđima jezika. Osim ovih prišteva, simptomi Kawasaki bolest pojavljuju se na sluznici usta i koži te utječu na limfne čvorove. Među tim simptomima su i krvave oči, bol u trbuhu, proljev, povraćanje, napuknute usnice, bol u zglobovima, groznica i crvenilo dlanova i tabana.

Leukoplakija

pusenje

Kod leukoplakije se formiraju debeli, bijeli prištevi na vašem jeziku, unutrašnjosti vaših obraza ili dnu usta. Smatra se da su duhan i pušenje najčešći uzrok leukoplakije, a ona može biti strong>rani znak raka. Leukoplakija obično pogađa osobe sa slabim imunološkim sustavom zbog lijekova ili stanja kao što je sida.

Dlakavi crni jezik

Crne dlake na jeziku uzrokuje nakupljanje bakterija ili gljivica na jeziku. Crne, bijele ili žute diskoloracije su česte s dlakavim crnim jezikom. Drugi simptomi uključuju dlake na jeziku, loš dah, okus metala u ustima, škakljanje u ustima ili nagon na povraćanje.

Lichen planus u ustima

Oralni lihen planus je upalno stanje koje utječe na sluznicu usta. Bijele i crvene mrlje mogu se pojaviti na jeziku, desnima, unutar obraza i na unutarnjim tkivima usana. Uzroci oralnog lichen planusa uključuju određene lijekove, infekcije, ozljede u ustima i alergije na zubne materijale.

Mukokela

Mukokele su ciste koje se formiraju pod jezikom kao posljedica blokiranja jednog ili više kanala žlijezda slinovnica. Osjećat ćete ih kao male i bezbolne, tekućinom ispunjene prišteve na jeziku. Također, možete primijetiti plavičasti grumen pod jezikom.

Ostali uzroci

Ostali uzroci uključuju upaljene i natečene jezične papile, odnosno okusne pupoljke, začepljenu kožu jezika, probavne probleme, slabu oralnu higijenu i stres.

Prirodni i brzi lijekovi za prišteve na jeziku

Led i sol

led-i-sol

Oni su vaši najveći saveznici kada želite brzo i lako olakšanje od bolova i neugode koju uzrokuju prištevi u ustima. Led čini da jezik utrne što vam pruža neposredno olakšanje. Osim toga, led može smanjiti oticanje i upalu. Držite kocke leda izravno na prištevima ili ih cuclajte i tako prođite po cijelom jeziku.

Također, s vremena na vrijeme možete pit ledenu ili grgljati otopinu slane vode. Otopite pola žličice morske soli u čaši tople vode, a zatim držite u ustima 30 sekundi prije nego što je ispljunete. Činite to nakon svakog obroka ili sve dok ne nestanu otekline na jeziku.

Oralna higijena

Kvalitetna njega usne šupljine pomaže kod svih nevolja s njezinim zdravljem. Rutina za oralnu higijenu treba uključivati četkanje zuba i desni nakon jela. Nakon četkanja treba upotrijebiti metalni ili bakreni čistač jezika koji pomaže u uklanjanju bakterija i drugih otpadaka iz jezika.

Konačno, i antibakterijska vodica za ispiranje usta može pomoći kod ukupne oralne higijene. Umjesto agresivnih alkoholnih, sami možete pripremiti prirodne kod kuće. Njihovi sastojci najčešće uključuju eterična ulja poput ulja timijana, eukaliptusa, lavande, cimeta i ulja paprene metvice.

Soda bikarbona

Soda bikarbona ima protuupalna svojstva koja ublažuju bol i upalu. To je osobito dobro kada je riječ o prištevima na jeziku koji se pojavljuju zbog afti. Osim toga, ona pomaže vratiti pH ravnotežu u ustima. Dodajte čajnu žličicu sode bikarbone u šalicu tople vode. Grgljajte otopinu oko jezika u ustima nekoliko minuta, a zatim ispljunite.

Možete pripremiti i pastu od sode uz malo vode. Nanesite je na prišteve i isperite mlakom vodom nakon nekoliko minuta.Koristite bilo koji od ovih lijekova 3 ili 4 puta dnevno sve dok se ne riješite prišteva.

Bosiljak

bosiljak

Bosiljak ima antibakterijska, protuupalna i antiseptička svojstva koja mogu ublažiti simptome poput boli i upale. On čak može ubrzati proces ozdravljenja. Uberite nekoliko listova bosiljka i isperite ih. Zatim žvačite nekoliko minuta pa progutajte s malo vode. Činite to dvaput dnevno 3 do 4 dana.

Korijandar

Još jedan začin koji će vam koristiti zbog svojih protuupalnih i antiseptičkih svojstava. Kuhajte čajnu žličicu sjemena ili lišća u šalici vode. Procijedite otopinu i upotrijebite je za ispiranje usta. Činite to 3 ili 4 puta dnevno dok vam ne bude lakše.

Među ostalim lijekovima nalaze se aloja, mlijeko od magnezija, kurkuma, ulje čajevca i vitamin B. Također, izbjegavajte sve što pogoršava već postojeće stanje:

  • hranu koja često izaziva alergijske reakcije (kikiriki, orasi, kiwi, školjke…),
  • masnu hranu,
  • naranče, grejp i rajčice,
  • kavu i alkoholna pića,
  • mliječne proizvode,
  • hranu bogatu prerađenim šećerom i
  • hranu koja sadrži gljivice (prerađeni mliječni i pšenični proizvodi).
rajcice

Još nešto! Moglo bi biti primamljivo, ali što god da činili, oduprite se tiskanju prišteva. Ako puknu, bakterije se mogu proširiti i uzrokovati dodatne probleme.

Članak objavljen:

Saznajte više o alergijama u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o sodi bikarboni u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

3.60 / 5   5

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: prist na jeziku, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu