Prijelom palčane kosti – simptomi, liječenje i oporavak

Prijelom palčane kosti

Palčana kost ili radijus je jedna od dvije kosti koje čine kosti podlaktice. Njen proksimalni dio tvori lakatni zglob zajedno s lakatnom kosti podlaktice (lat. ulna) i nadlaktičnom kosti (lat. humerus). Distalni dio palčane kosti čini dio ručnog zgloba u spoju s distalnim dijelom lakatne kosti te kostima pešća.

Prijelom palčane kosti

Prijelomi palčane kosti su najčešći prijelomi od kostiju ruke, ali i jedni od najčešćih prijeloma ukupno. U većini slučajeva prijelom se dogodi u distalnom kraju (dio kosti bliži ručnom zglobu) prilikom pada s ispruženim rukama.

Prijelom može biti:

  • unutarzglobni – prelomljeni dio ulazi u zglob,
  • vanzglobni – prelomljeni dio ne ulazi u zglob,
  • otvoreni prijelom – prekinut kontinuitet kože, kost viri van,
  • višestruki prijelom – kost prelomljena na više mjesta.

Najčešći uzrok prijeloma jest pad punom tjelesnom težinom s ispruženom rukom, odnosno pod utjecajem neke veće sile. Kod osoba starijih od 60 godina zbog osteoporoze čak i manji padovi mogu rezultirati prijelomom.

Prijelom palčane kosti – simptomi

Simptomi prijeloma palčane kosti su:

  • bol,
  • ograničen opseg pokreta u ručnom zglobu,
  • otečen zglob,
  • hematom,
  • deformirana pozicija ručnog zgloba.

Prijelom palčane kosti – liječenje i oporavak

Primarni cilj je vratiti koštane strukture u njihovu originalnu poziciju te spriječiti pomicanje dok ne zacijele.

Neophodno je napraviti rendgensku snimku kostiju podlaktice kako bi se vidjelo što je i kako oštećeno. Liječnik ortoped može sam vlastoručno namjestiti pomaknute kosti ili je potrebno raditi kirurški zahvat ako je stanje kompliciranije.

Lom palčane kosti
Foto: Pixabay

Nakon namještanja kosti, postave se longeta ili gips, ovisno o stupnju otekline. Gips se nosi 6 tjedana nakon čega je potrebno što prije krenuti s fizikalnom terapijom jer je sigurno nastupilo ukočenje zgloba.

Za olakšanje boli prepišu se analgetici.

Vježbe nakon prijeloma palčane kosti

Nakon započinjanja fizikalne terapije potrebno je redovito raditi vježbe koje odredi fizioterapeut kako bi se vratio puni opseg pokreta.

Preporučuju se i aktivnosti poput plivanja laganijim tempom.

Prijelom palčane kosti – oporavak

Oporavak traje do godinu dana.

Lom palčane kosti kod djece

Vrlo čest prijelom kod djece koji daje iste simptome kao i kod odraslih osoba.

Kod djece se javlja i specifičan lom, tzv. prijelom prema tipu zelene grančice, najčešće u mlađih od 10 godina. Nazvana je tako jer podsjeća na kidanje mlade, zelene grane stabla, odnosno prijelom nije potpuno nego se kost savine i napukne na jednom dijelu.

Obično je potrebna imobilizacija podlaktice i mirovanje kako bi kost natrag zacijelila što može potrajati 4 do 8 tjedana.

Prijelom palčane kosti u laktu

Ponekad pad velikom silom na tvrdu površinu s ispruženim rukama uzrokuje lom proksimalnog dijela palčane kosti, tj. glave radijusa koja zajedno s lakatnom kosti i nadlaktičnom kosti tvori zglob lakta.
Sila pada prenese se sa ručnog zgloba na lakatni zglob.

Prijelom palčane kosti u laktu – simptomi

Simptomi prijeloma palčane kosti u laktu su:

  • bol u području lakta,
  • natečeno područje lakta,
  • ograničen opseg pokreta, pregibanje i istezanje u laktu, kao i okretanje dlana prema gore, tj. dolje.
Prijelom palčane kosti u laktu
Foto: Pixabay

Prijelom palčane kosti u laktu – liječenje

Liječenje i prognoza ovise o vrsti prijeloma. Najlakši prijelom je ako su pukotine male, a kosti ostanu nepomaknute te se lakat mora imobilizirati longetom.

Ako su kosti pomaknute, obično su potrebni specijalni vijci ili pločice kojima se natrag pričvrste. Kod takvih prijeloma oporavak bude dugotrajan jer nakon vađenja vijaka, slijedi fizikalna terapija koja može biti bolna i neugodna, ali isto tako i neophodno za vraćanje funkcije lakatnog zgloba.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.33 / 5   3

Foto: Pixabay

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu