Gangrena – uzroci, simptomi i liječenje
- 5 komentara
- 3 min čitanja

Gangrena je naziv za odumiranje tkiva i posljedičnu infekciju bakterijama. Saznajte više o suhoj, vlažnoj i plinskoj gangreni, simptomima i liječenju.
Uzroci gangrene
Gangrena može zahvatiti bilo koji dio organizma, a najčešće su to donji ekstremiteti, nos, crijeva i pluća. U ovom tekstu govorit ćemo o bolesti kože i potkožnog tkiva, prvenstveno o gangreni stopala odnosno gangreni noge.
Krvne žile dovode hranjive tvari i kisik do svih dijelova ljudskog tijela, a odvode štetne tvari i ugljikov dioksid. Ako dođe do ozlijede krvnih žila ili zastoja krvi, tkiva više nemaju tvari neophodne za život stanica i dolazi do odumiranja tkiva ili nekroze.

S obzirom na to da na površini naše kože žive mnoge bakterije, a s drugima smo u neprestanom okruženju, ozlijeđena koža savršeni je ulaz za njihovo razmnožavanje. Prodorom bakterija razvija se infektivna gangrena.
Posebno su ugroženi dijabetičari zbog hiperglikemije (povišena razina šećera u krvi), neadekvatnog osjeta u nogama i arterioskleroze malih žila stopala kojima se i najmanja rana lako pretvori u ulkus koji ne cijeli i nastaje gangrena noge tzv. dijabetičko stopalo – najčešći uzrok amputacija danas.
Pročitajte više o: dijabetesu tipa 1, dijabetesu tipa 2
Kada tkiva zbog loše cirkulacije ili ozlijede ne dobivaju hranjive tvari i kisik, ona odumiru. Tkiva koja odumiru izvrsno su mjesto za razmnožavanje bakterija te nastaje gangrena.
Vrste gangrene
Razlikujemo suhu gangrenu, vlažnu gangrenu i posebno teški oblik vlažne gangrene – plinsku gangrenu.
Suha gangrena
Suha gangrena razvija se najčešće na nožnim prstima (gangrena prsta) zbog lošeg stanja krvnih žila i arterioskleroze u starijih ljudi, zbog dijabetesa te ako dođe do ozeblina. Zbog suženih i začepljenih arterija, tkiva više nemaju dovoljno kisika i dolazi do nekroze (odumiranja tkiva).
Mrtvo tkivo savršeno je mjesto za razmnožavanje bakterija te ako dođe do infekcije nastupa vlažna gangrena.
Vlažna gangrena
Vlažna gangrena je infekcija oštećene kože i dubljih struktura , uzrokovana različitim anaerobnim bakterijama (razmnožavaju se bez prisutnosti kisika). Takve bakterije se brzo razmnožavaju i u kratkom vremenu mogu bolesnika dovesti do sepse.
Bakterije uđu kroz oštećenja na koži, najčešće na svježoj ozljedi koja nije adekvatno sanirana, na prerano popucalim kirurškim šavovima ili inficiraju prethodno stvoreno područje suhe gangrene.
Površinske infekcije poput erizipela također mogu dovesti do infekcije anaerobnim bakterijama i vlažne gangrene.
Više o erizipelu pročitajte ovdje.
Plinska gangrena
Plinska gangrena je infekcija koja se jako brzo širi i zahvaća dublje dijelove tijela, čak i mišiće. Uzročnici su joj anaerobne bakterije iz roda Clostridium koje fermentacijom stvaraju plin i neugodne mirise.
Plinska gangrena je po život opasno stanje koje se mora hitno liječiti.

Simptomi gangrene
Suha gangrena nastaje u starijih bolesnika koji imaju loše arterije, najčešće je to gangrena noge. Ona napreduje sporo i mjesecima koža lagano mijenja boju iz blijede zbog nedostatka kisika do crne. Crna boja kože tipičan je znak gangrene i oštro je ograničena od zdrave kože. Dok tkivo odumire javljaju se jaki bolovi. Kad tkivo odumre, gubi se osjet.
Lokalni simptomi vlažne gangrene (na zahvaćenom dijelu tijela, najčešće gangrena noge) su:
- crvenilo,
- oteklina,
- neugodan miris (na trulež),
- topla koža,
- gnoj,
- koža pucketa pod prstima zbog plinskih mjehurića.
Opći simptomi (simptomi cijelog organizma) su:
- povišena tjelesna temperatura,
- zimica,
- tresavica,
- slabost,
- umor.
Simptomi plinske gangrene identični su simptomima vlažne gangrene, ali jako brzo napreduju i bolesnik ako se ne liječi, upada u septično, komatozno stanje.
Više o sepsi i simptomima pročitajte ovdje.
Liječenje gangrene
Svaki bolesnik s dijabetesom treba redovno pregledavati svoja stopala kako bi na vrijeme sanirao stvorene rane i spriječio nastajanje kronične rane.
Isto tako, osobe s poznatom arteriosklerozom nogu ili dubokom venskom trombozom se trebaju javiti liječniku zbog promjenjene boje kože ili boli.
Često je za dijagnozu potreban samo klinički pregled, ali pretrage poput RTG, CT-a i MR mogu otkriti skriveni potkožni plin.
Gangrena je teška infekcija i liječenje se mora obaviti u bolnici.

Liječenje gangrene iziskuje:
- debridman rane (čišćenje rane, uklanjanje odumrlog, zaraženog tkiva kirurškim putem da se spriječi širenje infekcije) – u teškim slučajevima amputacija,
- antibiotik,
- antitoksin za bakteriju iz roda Clostridium (kod težih infekcija),
- hiperbaričnu oksigenoterapiju (liječenje kisikom pod povišenim tlakom za teže slučajeve).
Ako ste nedavno imali otvorenu ozljedu i imate povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, tresavicu, slabost, malaksalost te oko rane primjećujete oteklinu, crvenilo i gnoj – hitno se javite liječniku!
Unatoč liječenju, smrtnost od plinske gangrene i dalje je visoka.
Srećom u razvijenim zemljama zbog dostupnosti zdravstvene skrbi i održavanja higijene na visokom stupnju, teški oblici bolesti su rijetkost. Mislite li da Hrvatska pripada u tu kategoriju?
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Gangrena – uzroci, simptomi i liječenje
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Osećao sam slabost u kolenima potom istovremeno sem osećao hladnoću u da me trese groznica otišao sam u apoteku kupio liek potom otišao kući posebno se utopio popio lijekove cijedio limun i pio i preležao u krevetu od subote do ponedeljka temperatura me pustila groznica nestala ali sam na desnoj pokoljenici prmetio veliko crvenilo od koljena do stopala 70% kože.je obuhvatilo crvenilo noga je natekla u zglobu i mjestu crvenila nemam neki bol pa me zanima savet šta da radim ili šta da trošim i koliko je to opasno unaprijed hvala izvinite zbog opširnosti
Imam pitanje sestra ima gangrenu prsta i bol je nepodnošljiva dali ko zna nešto dobro protiv bolova jer će poludit i obolit na živce
Valentina, dr. sulc je lecio gangrenu na prirodan nacin, otidji na njihov sajt i posavetovace te osoblje sta da narucis da uklonis uzrok, a ne samo posledice, srdacan pozdrav iz Srbije.
Zbog duge bolesti mog dede,koji je vec dva mjeseca veuan za postelju(nepokretan)inace 38-godiste.U jako teskom stanju tj.imao ranije mozdani udar,teski srcani bolesnik,dugogodisnji problem prostate,trenutno i jedino su mu ugradili trajni kateter,a nekada i prezivio i tesku operaciju stomacne aorte….itd.izd.Sta sam htjela reci…Mi u Crnoj Gori sa godistem kao sto je moj deda,pa i puno mladji bolesnici ,nailazim na zatvorena vrata medicine….sledece…da ga u tom stanju ne dovodim u Klinicki Centar vec kod izabranog ljekara.Izabrani ljekar se ne udostoji doci u kucnoj posjeti,vec aja ima bolove daj Diclofenak+diazepam,i to ne pomaze,sledeci korak daj Zodol infiziju ni to ne pomaze…daj da se kupe Zodol tablete privatno ali u Deficitu je nasa Drzava vec pola godine sa tim tabletama i prosto nema ih.Dolazi u medjuvremenu na desnoj nozi tj.prstima otvorena rana pracena velikim tamnim ranama i gnojem koji je nepodnosljivog mirisa i daju mu Longacef infuziju,iako smatraju patromazni radnici zbog izgleda i bolova da je to gangrena….Izabrani ljekar saopstava daj da probamo sa longacefom pa ako ne
Bude bolje dajemo uput za Hirurga koji se u nasoj Drzavi najmanje ceka 3 mjeseca.Sta hocu davam kazem….redovno citam vase stranice,i sve rijeci hvale za vas.Moja pokojna mama je porijeklom iz Splita,i jako dobro znam koliko ste napredni u Medicini,da se rangirate ne samo sa Evropskim vec sa Svetskim rangom.Zao mi je samo sto mi je deda u takvom stanju i nije u mogucnosti da ga dovedem u Hrvatskoj,da bar jednom u zivotu osjeti
Sta su zaista pravi Dotori i vase Medicinsko osoblje !!!!
Sa Velikim Postovanjem
Kovacevic Zorica
Podgorica
Montenegro
Zorice, zao mi je da to cujem, a ni ovde u Srbiji nije nista bolje, no, i vama srdacno preporucujem preparate/tinkture dr.Sulca, ima ih i kod vas, samo izguglajte, predobri su i sto je najvaznije, prirodni. Svako dobro.