Behcetova bolest – uzroci, simptomi i liječenje
- 5 komentara
- 4 min čitanja

Behcetova bolest poznata još i kao Behcetov sindrom, spada u skupinu reumatskih bolesti. Behcetova bolest je karakterizirana kroničnom pojavom aftoznih ulceracija na sluznici usne šupljine i vanjskih spolnih organa u žena te unutar vagine, upalom zglobova, moždanih ovojnica, šarenice (osim upale šarenice javlja se i upala uveje – srednje očne ovojnice) te upalom manjih i većih krvnih žila.
Ovaj sindrom se gotovo dvostruko češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Sindrom se obično pojavljuje u dvadesetim godinama života, vrlo rijetko započinje već u djetinjstvu.
Najvećem riziku obolijevanja od ovog sindroma izloženo je stanovništvo Mediterana, Japana, Kine i Koreje.
Bolest je ime dobila po turskom doktoru Hulusi Behcetu koji ju je prvi put opisao 1937. godine.
Uzroci Behcetove bolesti
Još uvijek nije poznato što točno uzrokuje Behcetovu bolest, no mnogi liječnici tvrde da je riječ upravo o autoimunoj bolesti. Međutim, smatra se i da genetska predispozicija ovdje igra veliku ulogu.
Pojavu ove bolesti nemoguće je spriječiti jer se još ne zna što je točan uzrok. Premda postoje evidentirani podaci o više članova unutar jedne obitelji kod kojih su bili prisutni simptomi Behcetove bolesti, ona nije zarazna.
Bolest nije kod svakog oboljelog jednaka. Neki oboljeli mogu imati blagu bolest s rijetkim epizodama kožnih lezija, dok se kod drugih može razviti bolest živčanog sustava. Bolest je kod muškaraca obično ozbiljnija nego kod žena.

Simptomi Behcetove bolesti
Simptomi Behcetove bolesti često variraju od osobe do osobe. Vodeći simptomi mogu biti:
- Ranice u ustima (afte) – često su prvi simptom Behcetove bolesti. Kod većine se u početku javljaju kao male ranice u ustima, koje s vremenom postaju sve veće, a nerijetko stvaraju i nelagodu.
- Ranice na spolnim organima – sličnog su izgleda i oblika kao i afte. Kod muškaraca se nalaze češće na mošnjama nego na penisu i gotovo uvijek ostavljaju ožiljke, dok se kod žena nalaze na spolnim genitalijama. Ovakav tip ranica je uglavnom uzrokuje bolove i nelagodu.
- Kožne promjene – javljaju se u raznim oblicima, a uglavnom su slične bubuljicama i aknama. Najčešće se javljaju u vremenskom periodu poslije puberteta.
- Promjene na očima – jedan od najozbiljnijih simptoma bolesti, javlja se obično u oba oka. Takvu promjenu u očima karakterizira zamagljen vid, crvenilo očiju, a često i postepeni gubitak vida.
- Neurološke promjene – javljaju se vrlo rijetko, a dovode do epileptičkih napadaja, glavobolja i povećanog pritiska u glavi. Neurološke promjene se u većem broju manifestiraju kod muškaraca.
- Promjene na zglobovima (artritis) – javlja se kod 50 % bolesnika. Obično je upalom zahvaćeno više zglobova, a ona obično traje i do nekoliko tjedana.
- Promjene u krvnim žilama – javljaju se kod 30 % bolesnika. Najčešće su zahvaćene vene na listovima nogu, a nerijetko dolazi do bolnih oticanja.
- Želučane promjene – neka istraživanja su pokazala kako vrlo rijetko dolazi i do nastanka ranica u crijevima.
Posljedice Behcetove bolesti
Kod gotovo polovice oboljelih razvija se blagi, uglavnom neprogresivni artritis u koljenima i drugim velikim zglobovima. Upala krvnih žila po tijelu može uzrokovati nastajanje krvnih ugrušaka.
Upravo zbog toga može doći do aneurizmi zbog kojih postoji opasnost od moždanog udara ili oštećenja bubrega.
U slučaju da je zahvaćen probavni sustav simptomi mogu biti blagi, ali vrlo često i ozbiljni kao što su jaki grčevi i proljevi. Behcetov sindrom je izrazito neugodan jer se simptomi mogu konstantno ponavljati.
Nažalost, Behcetov sindrom se ne može izliječiti već postoje razdoblja kada je bolest u remisiji. Remisija može trajati tjednima, godinama, desetljećima – te se bolest može opet pojaviti.
Moguća komplikacija ovog sindroma je paraliza, a ponekad oštećenja nekog od tjelesnih sustava mogu biti fatalna.

Liječenje Behcetove bolesti
Pošto točni uzroci Behcetove bolesti još uvijek nisu poznati, liječenje je individualno. Svakako vam preporučujemo da već kod prvih simptoma kontaktirate liječnika, kako bi vam preporučio najbolju moguću terapiju, namijenjenu isključivo vašim simptomima.
- Ono što je bitno napomenuti je da ne postoji terapija kojom se bolest može izliječiti, već se primjenjuje terapija kojom se ublažavaju simptomi.
- Dijagnoza ovog sindroma temelji se na kliničkom pregledu jer ne postoji test koji može pouzdano pokazati da je u pitanju baš taj sindrom. Simptomi su slični simptomima drugih bolesti kao što su: Reiterov sindrom, Stevens Johnsonov sindrom, lupus, Crohnova bolest ili ulcerozni kolitis.
- Liječnik vam može preporučiti neke od krema, gelova ili kapi za tretiranje simptoma, kao i lijekove za pojačanje imuniteta.
- Za ranice na koži i velike upala oka ili živčanog sustava koriste se kortikosteroidi. Kada su u pitanju izraženi očni simptomi može se koristiti i lijek ciklosporin.
- Ono što se svakako preporučuje nakon prestanka simptoma je rekreacija kako bi se održala fleksibilnost zglobova.
- Karakteristično za Bahcetov sindrom je ponovno vraćanje bolesti. Kada se bolest vrati često ju prate teži simptomi nego kod prethodnog oboljenja.
- Zapravo, ne postoji niti jedan adekvatan način na koji se možete zaštiti, budući da je sam uzrok bolesti nepoznat.
- Ako imate Behcetov sindrom u pravilu možete očekivati normalnu trudnoću, međutim svakako je potrebno raspraviti s liječnikom oko začeća u slučaju da koristite ”agresivniju terapiju” koja može škoditi razvoju djeteta.
- Kvaliteta spolnog života znatno je narušena dok je bolest (u tijeku) pogotovo kada su u pitanju genitalne ranice.
Svim oboljelima preporučuje se konzumacije zdrave, uravnotežene prehrane s adekvatnim unosom kalcija i vitamina. Ako bolujete od Behcetove bolesti ili poznajete nekoga tko boluje – ostavite iskustvo u komentaru. Tako ćete možda pomoći nekome tko boluje, ako ničim drugim onda spoznajom da nije sam.
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Behcetova bolest – uzroci, simptomi i liječenje
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Pozdrav,
Meni još uvjek rade dijagnostiku i već mjesecima ne mogu da mi utvrde dijagnozu. Ja imam recidivni stomatitis popraćen otokom usne duplje, aftama i bijelicastim naslagama. Da budem preciznija prije oticanja osjetim slabost, sutradan obično se budim sva oštećena unutar usta, prva dva dana i usne mi budu ogromne treći dan se povuče a stanje unutrašnjosti postane gore , počinje da boli i peče i ja tada niti mogu da jedem ni pijem ništa s nekim okusom. Obično sve bude popraćeno herpesom na usni ili blizu usta. Još jedan simptom koji me prati je suhoća vaginalnog dijela, svrab, nelagoda, blago crvenilo i bol. Na dlakovima se posljednja dva puta pojavljuju kao mali plikovi crveni, na dodir bolni i svrbe. Ana ift HEP 2 mi je pozitivna, Elisa CIQ IgG isto, Pozitivan mi je i širmerov test. Otečeno limfni čvorovi i pljuvacne žlijezde. Ostali imunološki nalazi ok. Vise vjerujte ne znam šta da radim, ovo mi se ponavlja već 4 put od prošle god, traje po 7-10 dana i prodje. Ni jedna terapija mi nije pomogla i mislim da ovo utice jako na mentalno zdravlje. Ako imate neke prijedloge koje testove da radim bila bi vam jako zahvalna
Ležala sam u bolnici zbog ovoga, većina nalaza mi je u redu
Imam Behčetovu bolest, nemam problema sa očim, osim što rapidno propada vid. Zglobovi su mi u jako lošem stanju, jučer izašla iz bolnice.DSA angiografiju se htjelo dokazati postojanje vaskulitisa na manjim krvnim žilama, nažalost, vaskulitis je dokazan, jedna velika arterija potkoljenične je okludirana, znači nema protok, nema žile, njenu djelomično ulogu je preuzela susjedna arterija, ali cirkulacija u stopalu je slaba. Sada sam na th Imuran, Decortin, iClexane injekcije (prevencija ugrušcima), Behčet je neugodan, psihički je teško prihvatit svako pogoršanje, bitno je prihvatiti činjenicu da živimo sa tom bolesti a ne za bolest. Članica sam eurodis udruge za rijetke bolesti, velika su pomoć i podrška, ove godine su u Osijeku 12.2. U 11.30h u kinu urania, ako netko želi, slobodno neka im se obrati