Prirodni lijek za kašalj – suhi i nadražajni kašalj kod djece i odraslih

Prirodni lijek za kašalj

Kašalj je najčešći simptom bolesti ili infekcija dišnog sustava, a može biti uzrokovan iritacijama ili alergijama. Sluznice dišnog sustava su dodatno nadražene kad kašljemo što je neugodno, a ponekad i bolno. Prirodni lijek za suhi i nadražajni kašalj može sadržavati sastojke poput meda ili lovora, a točne recepte pročitajte u nastavku članka. 

Suhi kašalj kod odraslih

Uzroci kašlja kod odraslih ljudi su mnogobrojni, a mogu biti:

Kašalj je ipak najčešći kod obične prehlade, a više se javlja i zimi kad je zrak u unutarnjim prostorijama suh zbog grijanja. Kašalj može biti mokar ili suh, a može se pojavljivati uz nadraživanje grla ili bez.

Suhi kašalj noću javlja se zbog toga što se sluz nakuplja na plućima uslijed gravitacije. To je najlakše spriječiti tako što položite glavu na povišeno mjesto.

Kašalj možete spriječiti tako da spriječite pojavu bolesti ili stanja koje ga uzrokuju, tako da:

Suhi kašalj kod djece
FOTO: Shutterstock

Suhi kašalj kod djece

Kod djece se kašalj najčešće javlja zbog infekcija gornjih dišnih puteva koje su uzrokovane virusima. Ako se suhi kašalj javlja bez temperature, vrlo je vjerojatno da neće dugo trajati i da se ne radi o infekciji.

Kad se kašalj javi uz temperaturu i izlučivanje sekreta iz nosa, radi se o virusnoj ili bakterijskoj bolesti koju treba adekvatno liječiti. Vremenski okvir u kojem možete sami probati liječiti kašalj je otprilike tri dana, a nakon toga se javite liječniku.

Postavlja se pitanje kako ublažiti kašalj kod djece koja nisu sklona prirodnim lijekovima poput čajeva i biljnih sirupa. Suhi kašalj kod djece možete liječiti pomoću:

  • pare – ugrijte vodu do vrenja, dodajte par kapi eteričnog ulja čajevca te pokušajte inhalirati dijete kako bi mu se pročistili dišni putevi
  • meda – djeca su sklona slatkom, a med je odlična verzija za prirodno vlaženje sluznica i unos vitamina u organizam
  • puno tekućine – pravilna hidratacija je ključ ozdravljenja kod raznih infekcija i prirodnog vlaženja sluznica dišnih puteva, a dobro je koristiti i čaj protiv kašlja za djecu
  • vlaženja zraka – ovlaživanjem i provjetravanjem zraka u prostorijama u kojima dijete boravi možete povećati vlažnost zraka.
Inhaliranje kod kuće
FOTO: Shutterstock

Prirodni lijek za suhi kašalj

Suhi kašalj može biti stalan kod slučajeva kroničnih bolesti poput astme ili alergija. U tim situacijama nije pametno neprestano uzimati razne pastile i preparate iz ljekarne jer će s vremenom izgubiti efekt. Tada isprobajte neki od prirodnih lijekova protiv kašlja poput raznih čajeva i sirupa.

Upotrebom prirodnih lijekova se nastoji pojačati prirodni imunosni sustav kako bi se borio protiv stranih tijela u našem organizmu. Neki recepti potječu od davnina, a s vremenom se ustanovilo kako određene biljke sadrže ljekovite spojeve poput alkaloida i flavonoida koji pozitivno djeluju protiv kašlja.

Kako zaustaviti kašalj? Kod kuće to možete pomoću:

  • pare – pokušajte se inhalirati pomoću ulja od čajevca ili eukaliptusa ili se istuširati vrućom vodom
  • čaja – vrući čaj će opustiti nadražene i otečene sluznice dišnih puteva, a ljekoviti su čajevi od đumbira, majčine dušice ili bijelog sljeza
  • medamed je gust i hranjiv te potiče prirodno vlaženje sluznica, kao i jačanje imuniteta, a možete ga upotpuniti crnim paprom za dodatan efekt
  • provjetravanja prostorija – možda je uzrok kašlja alergija na prašinu ili grinje pa će zračenje prostorija svakako pomoći
  • češnjaka – ova biljka je ljekovita na mnoge načine, a vjeruje se da dvije čajne žličice sjeckanog češnjaka dnevno mogu pomoći u borbi protiv suhog kašlja.
Limun med i topla voda
FOTO: Shutterstock

Lijek za kašalj kod odraslih

Kašalj kod odraslih nekad zna biti uzrokovan uobičajenim prehladama, ali i bolestima poput astme ili bronhitisa. To su kronične bolesti respiratornog sustava koje često uzrokuju neugodni suhi ili mokri kašalj.

Kako smiriti kašalj kod odraslih? Možete si pomoći nekim od sljedećih načina:

Caj od djumbira za kasalj
FOTO: Shutterstock

Čaj od đumbira protiv kašlja

Čaj od đumbira je prirodni lijek protiv kašlja i bronhitisa zbog svojih ljekovitih svojstava i prirodne ljutine. Time pomaže razrjeđivanju sluzi u dišnim putevima i olakšavanju simptoma.

Sastojci za jednu litru čaja od đumbira:
Čaj protiv kašlja – priprema
  1. Odrežite komad đumbira od otprilike pet centimetara i oljuštite ga.
  2. Komad đumbira sitno nasjeckajte i stavite ga kuhati u litru kipuće vode.
  3. Smanjite plamen i kuhajte čaj oko 20 minuta.
  4. Nakon toga čaj od đumbira procijedite i kad se ohladi dodajte med i sok od limuna.

Svakako se preporučuje dodavanje meda i limuna kao glavnih saveznika u borbi protiv infekcijskih bolesti, ali dodajte ih kad se čaj ohladi. Ljekoviti sastojci poput alkaloida i flavonoida su često termolabilni i pri visokim temperaturama praktički imaju malu ili nikakvu aktivnost.

Sirup za kašalj od luka i meda
FOTO: Shutterstock

Lijek protiv kašlja od luka

Prirodni lijek protiv suhog nadražajnog kašlja je stari recept za sirup od luka i meda. Narezani luk protiv kašlja preporučuje čak i Svjetska zdravstvena organizacija. Crveni luk je bogat:

Sastojci za sirup od luka i meda:
  • 300 ml vode
  • 1 kg crvenog luka
  • pola kilograma meda.
Sirup od luka za iskašljavanje za odrasle – priprema
  1. Crveni luk oljuštite, očistite i presijecite na velike komade.
  2. U dubokom loncu zagrijte vodu i stavite luk kad voda uzavre, a voda bi ga trebala potpuno prekrivati.
  3. Luk bi se trebao kuhati oko sat vremena, a nakon toga ćete dobiti sluzavu masu koju treba procijediti.
  4. Nakon što se ta smjesa ohladi, umiješajte pola kilograma meda.
  5. Sirup čuvajte u hladnjaku.

Kod progresivnog kašlja popijte po jednu jušnu žlicu ovog sirupa triput dnevno.

Lijek za kašalj – lovorov list

Lovor je biljka koja može biti lijek za suhi nadražajni kašalj. Lovorov list sadrži:

Čaj od lovora za kašalj
FOTO: Shutterstock

Zbog svojih nutritivnih i ljekovitih svojstava, od lovora se može pripremiti odličan sirup ili čaj od lovora protiv suhog kašlja. Osim kašlja, lovor se često koristi kod:

Sirup od lovora je blago gorak i sladak te ga možete pripremiti kod kuće. Jedan je od najkorištenijih lijekova protiv kašlja.

Sastojci:
Lovorov sirup protiv suhog kašlja – priprema:
  1. Lovorove listove kuhajte u vodi 5 – 10 minuta, a nakon toga listove izvadite i sačuvajte tekućinu u kojoj su se kuhali.
  2. U tu tekućinu dodajte med i sok od limuna te miješajte dok se med ne otopi.
  3. Sirup pohranite u hladnjaku do tri dana od priprave, a popijte po jednu čajnu žličicu kad osjetite napadaj kašlja.
Suhi kašalj koji ne prestaje
FOTO: Shutterstock

Suhi kašalj koji ne prestaje

Ako sumnjate na neku težu bolest jer kašalj nikako ne prestaje, obavezno se javite liječniku. Nekad se može dogoditi da kašljete kratko ili da je kašalj uzrokovan običnom prehladom. Takvu vrstu kašlja možete liječiti prirodnim putem kod kuće, ali ako vam to nikako ne pomaže, javite se u zdravstvenu ustanovu.

Hitnu medicinsku pomoć zatražite ako:

Više informacija pronađite u sljedećim člancima:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.18 / 5   28

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu