Zapečene rog paprike punjene bulgurom i gljivama: Imamo recept s mirisima i okusima djetinjstva na veganski

Zapečene punjene paprike

Miris punjene paprike definitivno spada u one mirise koji većinu nas odmah vrate u djetinjstvo. Nekima su to ugodne uspomene, a drugima baš i nisu. Ja spadam u ove druge. U vječnoj debati “sarma ili punjena paprika” uvijek sam bila na strani paprike, ali isključivo zbog mirisa paprike koji mi je bio manje odbojan od mirisa kuhanog kupusa. Srećom, pire krumpir se uvijek našao za stolom, a njega sam obožavala i kao malena.

Danas volim i jako rado pripremam i paprike i sarme, a punim ih s mnogo različitih punjenja ovisno o inspiraciji. Kad se zaželim zapečene paprike, najčešće koristim rog papriku, nekima poznatu i kao ajvar papriku. Čim upalim pećnicu, obavezno ubacim i nekoliko glavica češnjaka koje onda na kraju umiješam u pire krumpir. Bez straha, čak i vi kojima je češnjak previše intenzivan pa ga zato izbjegavate.

Pečenjem češnjak oslobađa jako puno slatkoće i, prema mojem iskustvu, mnogi koji inače ne vole češnjak, čim probaju pečeni, zadovoljno se oblizuju tražeći još.
Pire krumpir
FOTO: Mare

U ovom receptu kod punjenja za paprike odlučila sam kombinirati sitno sjeckane gljive, sojine ljuspice i svakakvo povrće sa začinima, a umjesto riže stavila sam bulgur. Bulgur ne treba dugo kuhati, što je idealno jer volim da rog paprika zadrži hrskavost i siroviju teksturu kod pečenja, a da izvana dobije onaj zapečeni miris.

Sastojci za 6 većih rog paprika:

Sastojci za umak:

Sastojci za pire krumpir s pečenim češnjakom:

Punjene paprike -veganski recept
FOTO: Mare

Priprema

  1. Sojine ljuspice namočite prema uputama s pakiranja. Paprikama odrežite peteljku te ih očistite. Oba luka nasjeckajte nasitno, jedan maknite sa strane jer će vam trebati kasnije. Češnjak usitnite, mrkvu naribajte, a gljive nasjeckajte na sitne komadiće, veličine otprilike pola centimetra.
  2. Na maslinovom ulju pržite luk, mrkvu i češnjak, a nakon nekoliko minuta dodajte gljive te sve zajedno pirjajte na srednje jakoj vatri 10 minuta podlijevajući vinom.
  3. Dodajte ocijeđene sojine ljuspice, pire od rajčice, jušnu žlicu senfa, slatku papriku u prahu, sojin umak, papar i sol te zalijte povrtnim temeljcem. Sve zajedno ostavite da se krčka 15 minuta, na srednje jakoj vatri, i povremeno promiješajte.
  4. Za to vrijeme stavite krumpir da se kuha i očistite glavice češnjaka tako da oljuštite samo zajedničku ljusku, a režnjeve i dalje ostavite u glavici. Odrežite vršak, dakle suprotno od korijena, postavite na aluminijski papir, zalijte uljem i posolite.
  5. Potom pripremite umak za pečenje tako da u jednoj posudici pomiješate jušnu žlicu senfa, maslinovo ulje, pire od rajčice, povrtni temeljac i sol.
  6. Smjesa za punjenje bi sada već trebala biti gotova, maknite je s vatre i umiješajte bulgur i jedan nasjeckani luk koji ste maknuli sa strane. Tom smjesom punite paprike.
  7. Prvotno pripremljeni umak ulijte u posudu za pečenje i na njega položite napunjene paprike. Između stavite nekoliko listića lovora te bez pokrivanja stavite u pećnicu na 200 °C, 25 – 30 minuta. Istovremeno u pećnicu ubacite i češnjak u aluminijskoj foliji.
  8. Kad je paprika pečena, izvadite je i ostavite da odmori 15 minuta, a za to vrijeme spremite pire krumpir.
  9. Pečeni češnjak se izrazito lako čisti, stisnite ga pri korjenu i sam će izaći u obliku paste. Ako želite, možete ga ravnomjerno još usitniti u mužaru, a ako više volite rustikalan okus i izgled pirea, ne morate.
  10. Dalje krumpir pripremajte kao i inače. Ja sam koristila malo vode od kuhanja krumpira, maslinovo ulje, sol i pastu od pečenog češnjaka. Sve zajedno dobro pomiješajte i servirajte uz pečenu papriku i umak u kojem se pekla.

U slast i javite svoje dojmove!

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   10

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu