Pinjoli – otkud dolaze i gdje ih kupiti

pinjoli

Pinjoli ili jestive sjemenke bora (pinije) postali su jedan od svima najdražih orašastih plodova na tržištu. Do nedavno su oni bili slabo dostupni, ali danas se mogu pronaći na više mjesta; u dućanima zdrave hrane, na tržnicama i u supermarketima. No, iako ih se ima gdje kupiti, njihova ih cijena još uvijek čini teško dostupnima.

Također, riječ je o vrlo kaloričnoj poslastici: 200 grama pinjola ima 191 kalorija. No bez obzira na kalorije i cijenu, oni su izvrstan izvor vitamina i minerala, a njihov slatki okus i hrskavost čine ih vrijednima muke. Najčešće se jedu sirovi ili prženi, u jelima od povrća ili umacima kao što je pesto.

U nastavku članka pročitajte više o podrijetlu i ljekovitosti pinjola.

Pinjoli – podrijetlo

Pinjoli svoju visoku cijenu duguju složenom načinu proizvodnje. Naime, iako ih se trpa na police s orašastim plodovima, pinjoli nisu nimalo orašasti. Riječ je o sjemenkama bora.

Sjemenke daju svi borovi, ali samo oko 18 vrsta bora može proizvesti sjeme dovoljno veliko da bi ga vrijedilo jesti.

Pinjoli sazrijevaju u kasno ljeto ili u jesen. Kada se skupljaju češeri u kojima se nalaze sjemenke, biraju se oni još neotvoreni. Potrebni su otvoreni češeri kao znak da su plodovi zreli, ali oni su već ispustili svoje sjemenke i vrlo vjerojatno je od toga profitirala šumska fauna.

Ako ih sami berete, pazite da vam na rukama ne ostane biljni sok bora jer ga je teško oprati. Skupljeni češeri se nakon branja, u kontroliranim uvjetima, otvaraju.

Ako ste kod kuće, dovoljno je da vrećicu s češerima ostavite na suncu. Nakon dvadesetak dana protresite torbu i pokupite oslobođene pinjole.

prikupljanje-cesera-pinije

Foto: Photospin

Pinjoli – zdravstvene prednosti

Konzumacija pinjola pruža određene zdravstvene prednosti zbog bogatog nutritivnog sastava koje posjeduju. 100 grama pinjola sadrži:

  • 673 kalorije,
  • 68 grama masti, od čega polinezasićenih masnih kiselina 34 grama i mononezasićenih masnih kiselina 19 grama,
  • 13 grama ugljikohidrata, od čega 3.7 grama dijetalnih vlakana i 3.6 grama šećera,
  • 597 miligrama kalija, 16 miligrama kalcija, 2 miligrama natrija i 5.5 miligrama željeza,
  • vitamine C, D, K, E i B skupine. 

Pinjoli su bogate i guste teksture zbog visoke količine ulja i masti koje posjeduju. 

Suzbijaju apetit

Ako pokušavate izgubiti težinu, pinjoli mogu pomoći. Istraživanja su pokazala da pinjoli sadrže masne kiseline koje uzrokuju oslobađanje velike količine hormona supresije apetita (kolecistokinina). Točnije, riječ je o nezasićenoj masnoj kiselini koja se naziva pinolenska.

Istraživanja su pokazala da je dovoljno nekoliko grama pinolenske kiseline prije doručka kako bi se usporila apsorpcija hrane u crijevima, a unos hrane smanjio do 37%. Ista kiselina pozitivno utječe na održavanje ravnoteže između dobrog i lošeg kolesterola u krvi.

Smanjuju rizik od bolesti srca

Zbog visokog udjela nezasićenih masnih kiselina, konzumacija pinjola pridonosi održavanju zdravlja srca i krvnih žila. 

Istraživanje, objavljeno 2015. godine u časopisu Nutrition Journal, objašnjava kako česta konzumacija pinjola može sniziti koncentraciju “lošeg” kolesterola i glukoze u krvi, smanjiti nastanak upalnih procesa u tijelu te održavati normalnu rezistenciju na inzulin.

pinija

Foto: Photospin

Sadrže tvari koje usporavaju starenje

Oni su vrlo bogati antioksidansima, vitaminima A, B, C, D i E te luteinom. Antioksidansi su od ključnog značaja za vaše zdravlje jer pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.

Slobodni radikali mogu uzrokovati štetu u stanicama, a antioksidansi su prirodni način obrane od njih.

Poboljšavaju zdravlje očiju

Pinjoli sadrže lutein, karotenoid koji vam može pomoći da izbjegnete bolesti oka kao što je makularna degeneracija, također povezana sa starošću. Makula ili žuta pjega je maleno područje smješteno u stražnjem dijelu oku, u središnjem dijelu mrežnice.

Zbog pomalo nejasnih razloga dijelovi mrežnice i makule znaju oboljeti. Kako napreduje makularna degeneracija, u mrežnici se razvijaju sitne krvne žile koje propuštaju krv i tekućinu te progresivno pogoršavaju stanje. Međutim, u žutoj pjegi postoje pigmenti koji djeluje kao svjetlosni filteri.

Oni se bore protiv slobodnih radikala. Lutein je jedan od dominantnih pigmenata tog područja, a brojne su istraživanja pokazala da konzumiranje hrane bogate njime može značajno smanjiti rizik od bolesti makule i ne-Hodgkinovog limfoma.

“Pine nut mouth” ili gorki okus u ustima

Ako ste ljubitelj pinjola, možda ste već doživjeli ono što se na engleskom naziva “pine nut mouth”, a mi bismo, pomalo nezgrapno, preveli kao “usta od pinjola”.

Riječ je o intenzivnom, gorkom i metalnom okusu koji može ostati u ustima jedan dan ili dva tjedna nakon konzumacije pinjola. No taj se sindrom, odnosno simptom, pojavljuje samo kod nekih. O njemu se ne zna mnogo, osim toga da nestaje nakon što prestanete jesti pinjole.

Pinjoli – savjeti za pripremu

Pinjoli se obično prže kako bi se pojačao njihov suptilni, blagi okus. Da bi ih uspješno popržili u pećnici, slijedite ove upute:

  1. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva Celzijevih.
  2. Postavite pinjole na ravni lim i ubacite ga u pećnicu na 5 do 10 minuta.
  3. Povremeno ih promiješajte kako bi se pobrinuli da su ravnomjerno poprženi.

Isto tako, možete ih skuhati u loncu, obavezno bez vode. Miješajte ih na srednje jakom plamenu dok se ne usiju. No budite oprezni, jer se mali pinjoli lako zagrijavaju.

Prženi pinjoli odlično pristaju uz povrće, salate i jela od tjestenine. Pesto se obično pravi od neprženih pinjola, ali upravo taj postupak umaku može dati poseban okus.

Pinjoli ne sadrže gluten i zbog toga su čest sastojak u prehrani onih koji boluju od alergije na gluten ili celijakije.

Ipak, kada već spominjemo alergije, oni koji su alergični na neki od orašastih plodova, često su alergični i na pinjole. Ako ih pripremate kao iznenađenje drugima, svakako se raspitajte o tome, upozoravaju stručnjaci s medicinskog portala WebMD.

pinjoli-u-receptima

Foto: Photospin

Pinjoli – gdje kupiti?

Pinjoli se najčešće prodaju u pakiranjima od 100 grama. Ovisno o proizvođaču i distributeru ta će se cijena kretati od 35 kuna do 60 kuna za jedan paket.

U dućanima zdrave hrane, naći ćete 100 grama pinjola po cijeni od 45 kuna.

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Kubala, J. (2018) 9 Healthy Nuts That Are Low in Carbs. Healthline.
  2. O’Neil, C.E., Fulgoni, V.L., Nicklas, T.A. (2015) Tree Nut consumption is associated with better adiposity measures and cardiovascular and metabolic syndrome health risk factors in U.S. Adults: NHANES 2005–2010. Nutr J. 2015; 14: 64.
  3. Johnson, J., Olsen, N. (2018) What are the most healthful nuts you can eat? Medical News Today.
  4. Hitti, M. (2006) Pine Nut Oil May Cut Appetite. WebMD.

Saznajte više o bezglutenskoj prehrani u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Photospin

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: pinjoli, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu