Ginekološki pregledi i pretrage u trudnoći
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Cilj ginekoloških pregleda u trudnoći je osigurati rođenje zdravog djeteta s najmanjim mogućim rizikom za majku. To se postiže ranim i preciznim određivanjem gestacijske dobi, prepoznavanjem trudnoća rizičnih za majku ili dijete, praćenjem zdravlja majke i djeteta, predviđanjem komplikacija i intervencijom te edukacijom roditelja.
Koliko često?
Ginekolog koji vodi trudnoću odlučit će koliko često se žena treba pregledati, a za zdravu ženu s nekompliciranom trudnoćom se često preporučuje da prvi pregled bude prije 10. tjedna trudnoće, a do 28. tjedna bi na pregled trebalo ići svaka 4 tjedna.
Od 28. do 36. tjedna na pregled treba svaka 2 tjedna, a nakon toga svaki tjedan do poroda. Zdrave žene koje su već rodile bez komplikacija mogu se pregledavati rjeđe, a žene čije trudnoće su rizične zbog zdravstvenih problema majke ili djeteta, komplikacija u prethodnim trudnoćama, mlade ili starije dobi te teže socijalne situacije mogu se pregledavati češće.

Rutinski pregled
Tipično se svaki pregled sastoji od:
- Mjerenje krvnog tlaka – u normalnim trudnoćama tlak pada u drugom tromjesečju, a u trećem tromjesečju raste. Hipertenzija, odnosno visok tlak, može biti prisutna prije trudnoće (kronična hipertenzija) ili se može javiti nakon 20.tjedna trudnoće i nestati nakon poroda (gestacijska hipertenzija), a oba oblika hipertenzije mogu dovesti do preeklampsije (komplikacija trudnoće koju karakteriziraju visok tlak i značajna količina proteina u urinu) nakon 20. tjedna trudnoće.
- Mjerenje tjelesne težine – porast težine u trudnoći može utjecati na ishod trudnoće.
- Testiranje urina na proteine– ako se otkrije prisutnost proteina u urinu treba se izmjeriti količina u 24-satnom urinu. Količina veća od 300 mg ukazuje na preeklampsiju.
- Mjerenje otkucaja srca fetusa.
- Procjena rasta fetusa mjerenjem udaljenosti od pubične kosti do vrha maternice (u drugom i trećem tromjesečju).
- Majčine procjene aktivnosti fetusa (u drugom i trećem tromjesečju).
- Određivanje položaja fetusa, odnosno dijela tijela koji se nalazi na ulazu u porođajni kanal (u trećem tromjesečju).
- Analiza događaja od prošlog pregleda (bolesti, putovanja, stres, izloženost infekciji).
- Analiza simptoma koji mogu upućivati na komplikacije (ako se primijete treba se odmah javiti doktoru).
- Vaginalno krvarenje.
- Curenje tekućine iz vagine.
- Smanjena aktivnost fetusa.
- Znakovi prijevremenog poroda (bol u donjem dijelu leđa, grčevi koji sliče menstrualnim, proljev, pritisak u zdjelici, krvarenje ili curenje tekućine iz vagine, trudovi).
- Znakovi preeklampsije (glavobolja koja ne odgovara na paracetamol, bol u desnom gornjem abdomenu, poremećaj vida).

Prvi pregled u trudnoći
Prvi pregled u trudnoći obuhvaća:
- Ginekološki pregled cerviksa uz pomoć spekuluma te pregled jajnika i procjena veličine maternice prstima kroz vaginu.
- PAPA test (rak vrata maternice, infekcije).
- Određivanje protutijela na crvene krvne stanice, Rh faktora, količine i veličine crvenih krvnih stanica.
- Testiranje urina na prisutnost bakterija (urinokultura).
- Određivanje imunosti na rubelu i varičelu (vodene kozice).
- Testiranje za sifilis, hepatitis B, klamidiju, HIV.
- Ultrazvučni pregled (točnija procjena gestacijske dobi fetusa i uočavanje višestrukih trudnoća).
- Screening na Downov sindrom (određivanje razina PAPP-A proteina i hCG hormona iz krvi te ultrazvučno mjerenje debljine nuhalnog nabora na stražnjoj strani vrata), a ako screening ukaže na povećan rizik moguće je napraviti invazivne dijagnostičke pretrage koje povećavaju rizik od spontanog pobačaja, ali omogućuju definitivnu dijagnozu (biopsija korionskih resica i amniocenteza). Postoji i opcija neinvazivnog testiranja analizom DNA fetusa iz majčine krvi (NIPT test).
- Mogućnost testiranja na nasljedne bolesti (cistična fibroza, sindrom fragilnog X kromosoma, spinalna muskularna atrofija, hemoglobinopatije).
- Žene koje imaju rizik za razvijanje bolesti štitnjače i dijabetesa mogu se za to testirati.
Pregledi u 15.- 24. tjednu trudnoće
- Screening za defekte neuralne cijevi (određivanje razine alfa-fetoproteina iz krvi ili ultrazvučna analiza).
- Screening za Downov sindrom (četverostruki probir-određivanje razine alfa-fetoproteina, nekonjugiranog estriola, humanog korionskog gonadotropina i inhibina A iz krvi), a ako ukaže na visok rizik moguće su dijagnostičke pretrage.
- Screening za fetalne anomalije (ultrazvukom), a moguće je odrediti i duljinu cerviksa (kratki cerviks povećava rizik od preuranjenog poroda).
Pregledi u 24.- 28.tjednu trudnoće
- Screening za gestacijski dijabetes (određivanje razine glukoze u krvi nakon konzumiranja tekućine sa glukozom).
- Primjena anti-D imunoglobulina Rh(D) negativnim ženama kako bi spriječili hemolitičku bolest novorođenčadi.
- Screening za anemiju (određivanje razine hemoglobina i količine crvenih krvnih stanica) i nadoknada željeza i folne kiseline ako je potrebno.
Pregled u 28.- 36. tjednu trudnoće
- Screening za spolno prenosive bolesti ( žene kod kojih je ranije dijagnosticirana spolna bolest ili kod kojih su prisutni faktori rizika).
- Screening za streptokok grupe B ( bris vagine i rektuma). Ako se dokaže primjenjuju se antibiotici za vrijeme poroda kako bi se smanjio rizik od novorođenačke infekcije.
- Screening za fetalni zastoj rasta (ultrazvukom).
- Monitoriranje fetusa (sve žene moraju pratiti aktivnost djeteta i obavijestiti doktora ako se smanji). Alternativne metode praćenja su non-stress test (praćenje fetalnih otkucaja srca i pokreta CTG-om) i biofizički profil (ultrazvučni znakovi fetalnog distresa).
Pregled od 36.- 41. tjedna trudnoće
Provodi se edukacija žene o mogućim načinima na koje se može smanjiti bol pri porodu, vaginalnom porodu i carskom rezu te induciranju poroda nakon 41. gestacijskog tjedna ili ako je medicinski indicirano iz drugih razloga.
Izvori:
-
Lockwood, C. & Magriples, U. (2018). Prenatal care: Second and third trimesters. In V.A. Barss (Ed.), UpToDate. Retrieved March 3, 2019, from
-
Lockwood, C. & Magriples, U. (2018). Prenatal care: Initial assessment. In V.A. Barss (Ed.), UpToDate. Retrieved March 3, 2019, from
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Ginekološki pregledi i pretrage u trudnoći
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.