Njega kože i kose tijekom jeseni: Važna je briga izvana, ali i iznutra! Uz ovih 6 savjeta izbjegnite najčešće probleme

Njega kože i kose tijekom jeseni

Premda jesen još nije u punom zamahu, zajedno s raskošnim bojama dolazi i svježiji, vlažan zrak koji ne pogoduje koži i kosi. Često ulažemo jako puno brige i truda kako bismo izgledali savršeno, a suha koža i naelektrizirana kosa bez sjaja svakako nisu poželjne. U nastavku pročitajte nekoliko korisnih savjeta o tome kako voditi brigu o koži i kosi tijekom jeseni.

Iako temperature još nisu jako niske, suhi zrak u zatvorenim prostorima može dodatno oslabiti zaštitnu funkciju kože, što dovodi do crvenila, nestabilnosti te ubrzava proces starenja. Ponekad se nađete u situaciji da ništa ne pomaže – sve te kreme, a koža i kosa i dalje nisu kakve biste željeli.

Ponekad nije dovoljna njega tijela i kose izvana, već i iznutra.

U nastavku izdvajamo šest savjeta kako održati nahranjenu kožu i sjajnu kosu tijekom jeseni.

Prilagodite prehranu godišnjem dobu
FOTO: Shutterstock

1. Prilagodite prehranu godišnjem dobu

Prehrana ima veliki utjecaj na izgled vaše kože. Kako bi se spriječila dehidracija kože, potrebno je konzumirati dosta tekućine. Kad god pijete manje vode, možete primijetiti da vam koža postaje suha, a vlasište iziritirano.

Bitno je piti puno tekućine tijekom jesenskih mjeseci, a ako ne možete piti toplu vodu, onda barem konzumirajte piće sobne temperature.

Ljudi često tijekom jeseni konzumiraju veće količine kofeina koji ima svojstvo diuretika te dodatno dehidrira organizam. Umjesto toga odaberite neki lagani biljni čaj (kamilica, limunska trava, bijeli sljez, menta i sl.).

Poželjna je hrana poput toplih juha, variva, laganog kuhanog povrća, zobene kaše i sl. Svakako u prehranu uključite voće (banane, šumsko voće, mango, šljive, ananas, naranče i limune), žitarice i salateIzbjegavajte slanu hranu koja potiče dodatnu dehidraciju organizma.

Dobra krema omogućit će sveobuhvatnu njegu za ruke i nokte
FOTO: Shutterstock

2. Izbjegavajte hladan zrak u kombinaciji s mokrim rukama

Ne izlazite na hladan zrak s mokrim rukama, on dovodi do pucanja i suhoće kože. Nakon svakog kontakta s vodom dobro osušite ruke i namažite hranjivom kremom. Poželjno je kremu nanositi 20 – 30 minuta prije izlaska van tako da se apsorbira u duboke epidermalne slojeve.

Dobra krema omogućit će sveobuhvatnu njegu za ruke i nokte. Mješavina shea maslaca, kokosovog ulja i ostalih hranjivih sastojaka odlično je rješenje za suhe ruke.

Izbjegavajte korištenje uređaja za sušenje ruku, kao i zagrijavanje ruku i nogu u vrućoj vodi.

Masiranjem se hrani i tonira tijelo te povećava sjaj kože i cirkulacija
FOTO: Shutterstock

3. Razmazite svoju kožu i kosu masažom

Ponekad je malo ulja sve što je potrebno kako biste se oslobodili suhe kože. Ayurveda savjetuje masažu uljima prije tuširanja, osobito tijekom jeseni i zime.

Izvođenje masaže svaki dan u stvarnom, modernom svijetu nije moguće, ali možete si priuštiti masažu jednom tjedno ili jednom u nekoliko tjedana (ako odlazite kod stručnjaka). Masiranjem se hrani i tonira tijelo te povećavaju sjaj kože i cirkulacija.

Masirajte se najmanje 10 minuta, zatim se relaksirajte 10 minuta kako bi se ulje upilo u kožu, a onda otuširajte.

Hidratizirajte kosu kako biste izbjegli ispadanje
FOTO: Shutterstock

4. Hidratizirajte kosu kako biste izbjegli ispadanje

Jedan od razloga ispadanja kose je nedostatak vlage. Problem dodatno pogoršavaju vremenske prilike. Neobična kombinacija đumbira i ulja jojobe u obliku maske za vlasište može spriječiti ispadanje kose.

5. Krećite se

Visoka razina emocionalnog ili mentalnog stresa može dehidrirati kosu i kožu. Odaberite vježbe s kojima ćete se osjećati dobro i imati energiju. Kad osjetite umor, zaustavite se, uzmite kratku pauzu i zatim nastavite.

Pilinzi za tijelo na bazi ulja su savršeni za jesen i zimu
FOTO: Getty Images

6. Isprobajte pilinge za tijelo na bazi ulja

Pilinzi za tijelo na bazi ulja su savršeni za jesen i zimu. Ne samo da uklanjaju mrtve stanice, već i dodatno hidratiziraju kožu. Možete pronaći svakakve pilinge, no i jednostavno ih izraditi kod kuće. Samo pomiješajte kokosovo ili bademovo ulje sa šećerom i jednom jušnom žlicom meda.

Evo još savjeta za izbjegavanje suhe kože tijekom jeseni:

  • perite kosu 1 – 2 puta tjedno (kad god je to moguće)
  • tuširanje vrućom vodom ili vruće kupke mogu biti utješne, no one izazivaju suhoću vlasišta i kože
  • izbjegavajte korištenje sušila za kosu i uređaja za oblikovanje, umjesto toga pustite da se kosa sama osuši na sobnoj temperaturi
  • nabavite ovlaživač zraka jer grijanje i sustavi ventilacije smanjuju vlagu u prostoru te dovode do iritacije i svrbeža.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o tome kako njegovati kosu i kožu tijekom jeseni u našem vodiču

Ocijenite članak

5 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu