10 preparata za njegu kože i kose tijekom ljeta koje morate imati

10 preparata za njegu kože i kose tijekom ljeta koje morate imati

Tijekom ljeta, uslijed prekomjernog znojenja i interakcija pojedinih kemikalija iz kozmetike sa sunčevim zračenjem i znojem, koža može postati sklona iritacijama, osipima, aknama, čak i alergijskim reakcijama.

Pročitajte koje biste proizvode za njegu kože i kose trebali imati u kozmetičkoj torbici tijekom ljeta, koji će vam pomoći da izgledate odlično čak i na visokim temperaturama, a ujedno i omogućiti vašoj koži da ostane lijepa i zdrava.

1. Ulje za kosu

Prirodna ulja dubinski njeguju i kosu i vlasište, daju potrebnu zaštitu od invazije gljivica, sprječavaju nastanak peruti i suhoće vlasišta (koji se javljaju češće tijekom ljeta zbog prekomjernog znojenja vlasišta).

Prirodna ulja također opskrbljuju kosu esencijalnim masnim kiselinama i vitaminom E, koji njeguju vlasi i daju im sjaj te sprječavaju i popravljaju oštećenja vlasi (koja ljeti mogu nastati uslijed dugotrajne izloženosti kose suncu).

Pobrinite se da barem jednom tjedno kosu dubinski “nahranite” prirodnim uljem. Upute pronađite u članku “Kako njegovati kosu prirodnim uljima?“.

Ako niste sigurni koje ulje je potrebno vašoj kosi, pročitajte članak “Koje biljno ulje odgovara vašem tipu kose?“.

2. Sredstvo za njegu kože s UV zaštitnim faktorom

Tijekom ljeta odjeća koju nosimo je oskudna, tako da je veliki dio kože izložen suncu te je stoga kožu potrebno zaštiti i dubinski hidratizirati.

Odabirom mlijeka, losiona ili ulja za njegu kože s UV zaštitnim faktorom ujedno ćete nahraniti kožu i osigurati joj potrebnu zaštitu.

Pročitajte članak “Kreme za sunčanje s UVA i UVB zaštitom“.

Obojena hidratantna krema sa zaštitnim faktorom
FOTO: Shutterstock

3. Obojena hidratantna krema sa zaštitnim faktorom

Tijekom ljeta jaka šminka se brzo razmaže, a ujedno i zatvara pore kože lica, što može ubrzati pojavu mitesera i prištića.

Umjesto “teškog” makeup-a dajte prednost obojenoj hidratantnoj kremi sa zaštitnim faktorom. Tako ćete u jednom potezu nanijeti 3 u 1 proizvod: puder, hidratantnu kremu i kremu s UV zaštitnim faktorom. Možete odabrati neku od mnogobrojnih BB, CC ili kvalitetnih obojenih krema na biljnoj bazi.

Pročitajte članak “BB krema u odnosu na CC, DD i EE kremu – koja je razlika?“.

4. Balzam za usne sa SPF-om 15

Usne su također izložene djelovanju UV sunčevih zraka (no ipak ih često “zaboravimo”). Odaberite balzam za usne sa zaštitnim faktorom (najmanje SPF 15), a ako se odlučite za neki od voćnih okusa, koji ujedno i boje usne (poput balzama s okusom jagode, čokolade ili trešnje), ne morate čak ni nanositi ruž za usne (praktično, zar ne?).

5. Maslinovo ulje

Maslinovo ulje za njegu kože idealan je “melem” za kožu, koja tijekom ljeta treba dodatnu hidrataciju, dubinsku njegu i oporavak nakon opeklina i izloženosti štetnom UV zračenju.

Maslinovo ulje možete koristiti za pripravak domaćih pilinga, maski za lice i kosu te za njegu krhkih noktiju. Recepte za domaće pripravke za ljepotu od maslinovog ulja možete pronaći u članku “Maslinovo ulje za lice i tijelo“.

Biljni maslac za njegu kože
FOTO: Shutterstock

6. Maslac (ili krema) za njegu stopala

Biljni maslac odličan je preparat za dubinsku njegu i oporavak kože stopala tijekom ljeta s obzirom na to da su stopala u otvorenoj obući izloženija suncu, prašini, znojenju i žuljevima. Pobrinite se da stopalima svaki dan priuštite masažu maslacem ili kvalitetnom kremom za njegu stopala.

Pročitajte članak “Prirodni maslac za tijelo – izrada i kako se koristi?“.

7. Biljni maslac za njegu kože

Tijekom ljeta dajte prednost prirodnoj kozmetici i preparatima za njegu kože na biljnoj bazi, kako biste izbjegli moguće interakcije kemikalija iz kozmetičkih preparata s UV zračenjem i znojenjem.

Shea maslac, kakao maslac, maslac od kokosa i drugi biljni maslaci dubinski će nahraniti kožu te joj pomoći da se obnovi i oporavi.

Zašto ne biste napravili svoj 100 % prirodni losion za njegu kože? Pročitajte članak “Prirodni losion za njegu kože – recept od 3 sastojka“.

Ružina vodica
FOTO: Shutterstock

8. Ružina vodica

Ružina vodica je 100 % prirodno sredstvo za njegu kože, koje divno miriše na damask ruže. Ova tekućina spada u najstarija sredstva za uljepšavanje kože lica, a u Indiji je jedan od osnovnih kozmetičkih preparata svake žene i djevojke.

Ružina vodica čisti kožu lica od masnoće i čestica prašine, sužava otvorene pore na licu, umiruje upaljenu kožu, sprječava nastanak akni i mitesera, sužava kapilare i smanjuje crvenilo nastalo uslijed iritacije kože, hidratizira kožu te ima osvježavajući učinak (zbog čega je idealno sredstvo za njegu kože tijekom ljeta).

Pročitajte članak “Ružina vodica – recept za prirodan tonik za lice“.

9. Mirisni sprej za tijelo

Tijekom ljeta parfemi uslijed znojenja i interakcije s UV zračenjem mogu izazvati alergijske reakcije i iritacije na koži te ih stoga (barem tijekom dana) zamijenite mirisnim sprejevima za tijelo na biljnoj bazi (s mirisima cvijeća i voća), mirisnim baby puderom (s ekstraktom ruže ili lavande) ili ružinom vodicom.

Baby puder (talk)
FOTO: Shutterstock

10. Baby puder (talk)

Nakon kupanja i prije svakog izlaženja vani, baby puder je odličan “deo” i kozmetički preparat tijekom ljetnih dana, posebno na mjestima gdje je koža sklona iritaciji uslijed znojenja (vrat, pazuh, prepone itd.).

Baby puder upija znoj, sprječava stvaranje neugodnih mirisa te razvoj bakterija i gljivica. U Indiji, gdje temperature ljeti dosežu i do 48 °C, dezodoransi nisu popularni, no, zahvaljujući baby puderu, dame ipak mirišu na cvijeće (još se i ne znoje), dok muškarci preferiraju cool varijantu, sa sandalovinom i mentom.

Pročitajte više u članku “Talk (baby puder) za kožu sklonu iritacijama“.

Članak objavljen:

Saznajte više o njezi i zaštiti kože:

Saznajte više o njezi kose u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi kože u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   5

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu